Klarta Forste 3 – recenzja oczyszczacza powietrza na 40m2

Read Time:2 Minute, 27 Second

Oczyszczacz Klarta Forste 3 to trzecia generacja oczyszczacza powietrza serii Klarta Forste, która jest obecna na rynku od 2017 roku. Najnowszy model to wiele zmian np. cichsza praca i trzy razy bardziej energooszczędna, lepszy tryb automatyczny. Jak sprawdził się podczas pracy w domu?

W okresie jesienno-zimowym jakość powietrza znacznie spada, jednak nie jest tak, że złego powietrza nie ma wiosną czy latem. Smog i zanieczyszczenia komunikacyjne są niestety obecne cały rok. Spora część osób skarży się także na różnego typu alergie, dlatego też czyste powietrze w ich otoczeniu jest niezwykle ważne. Oczyszczacz pozwala na to, by cieszyć się nim we własnym domu.

Klarta Forste 3
Klarta Forste 3

Klarta Forste 3 – wygląd zewnętrzny

Wygląd produkty odgrywa tu bardzo ważną rolę, gdyż jak wiadomo, wielu klientów zwraca uwagę na estetykę. Minimalistyczna stylistyka oraz 5 wersji kolorystycznych pozwolą na dopasowanie urządzenia do naszej przestrzeni. My testowaliśmy wariant biały, jednak jest jeszcze opcja: czerni,  złota, srebra oraz różu. Oczyszczacz posiada dość małe gabaryty, mimo tego jest zdolny do oczyszczenia powietrza w pomieszczeniach 40 m 2. Niewielka waga pozwala na swobodne przenoszenie go z pokoju do pokoju, producent pomyślał o mobilności, dołączając do obudowy uchwyt. Sam wyświetlacz jest monochromatyczny, dzięki czemu jest również bardzo czytelny oraz energooczędny.

Klarta Forste 3

klarta forste 3

Klarta Forste 3 – budowa

Klarta Forste 3 posiada zdejmowany przedni panel, w roli zaczepów zastosowano magnesy, dzięki czemu otwieranie jest zwyczajnie bezproblemowe. Pod obudową znajdziemy duży, trzyczęściowy filtr. Pierwszy to filtr wstępny, który ma za zadanie zatrzymać duże cząsteczki. Następny filtr węglowy, pozwala neutralizować zapachy oraz wyeliminować szkodliwe gazy. Trzeci filtr to filtr HEPA, który odpowiada za wyłapanie pyłów PM1, PM2.5 i PM10, a także alergenów i drobnoustrojów. Pracę filtrów dodatkowo wspiera jonizator, który usuwa bakterie, wirusy i grzyby.

Klarta Forste 3

Klarta Forste 3

Klarta Forste 3

Klarta Forste 3 – obsługa urządzenia

Obsługiwać urządzenie możemy przy pomocy oczyszczacza, bądź dołączonego pilota, który jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, szczególnie gdy już ułożyliśmy się w łóżku do snu. Na wyświetlaczu mamy możliwość ustawienia mocy oczyszczacza (5 poziomów) oraz dodatkowo tryb nocny, wygaszający ekran. Jonizator również możemy włączyć bądź wyłączyć. Czujnik PM2.5 pozwala także na automatyczną regulację pracy oczyszczacza. Wtedy to sprzęt staje się niemal bezobsługowy.

Klarta Forste 3 – jak się sprawdził w domu?

Zgodnie z zaleceniami ze specyfikacji, oczyszczacz był testowany na powierzchni nieznacznie mniejszej niż 40 m2. W okresie zimowym nawet chwilowe otwarcie okien powodowało, że poziom PM2.5 wzrastał do ponad 100. Oczyszczacz natychmiast na tę zmianę reagował i potrzebował około 5 minut pracy, by po zamknięciu okien, zbliżyć poziom PM2.5 do bezpiecznego. Wtedy też jego praca przełączyła się automatycznie na tryb turbo.

W przypadku, gdy zdarzyło się nam coś przypalić w kuchni, bądź po prostu smażyć coś bardziej wymagającego obróbki, oczyszczać również natychmiast reagował i były to wartości PM2.5 nawet rzędu 200. Po zakończeniu smażenia powietrze dość szybko wracało do normy, a więc Klarta Forste 3 sprawdził się doskonale. Zapachy z kuchni nie są już tak drażniące. Warto dodać, że komplet filtrów kosztuje około 139 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *