Nowelizacja kodeksu karnego. Za tablice rejestracyjną możesz trafić do więzienia

Read Time:2 Minute, 0 Second

Nowelizacja Kodeksu karnego zawiera przepisy dotyczące tablic rejestracyjnych. Kary obejmują nie tylko grzywny, ale także pozbawienie wolności – do 5 lat. Co zmienia Kodeks karny na tablicach? Otóż ​​rozporządzenie dotyczy procedury zmiany tablic rejestracyjnych pojazdu oraz stosowania podrobionych „marki”. Ciekawe czy ktoś to w ogóle robi? Możesz być zaskoczony.

Jest to „normalne” przy zakupie z zagranicy. Aby wrócić do domu niezarejestrowanym pojazdem, nierzadko zakłada się podróbki oparte na niemieckich tablicach rejestracyjnych, które pozostawiono, gdy pojazd nie był zarejestrowany w tym kraju. Chociaż „mądrzej” jest założyć po prostu polskie tablice, nie przeznaczone do tego pojazdu. Fałszywe tablice są również używane w innych sytuacjach, ale o tym później.

Nowe kary za tablice rejestracyjne

Jak brzmią zaktualizowane przepisy?

Art. 306c kodeksu karnego:

§ 1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

Nowelizacja kodeksu karnego obowiązująca od 14 marca 2023 roku.

Należy zauważyć, że § 2 karze jedynie za używanie tablicy rejestracyjnej, a nie np. za jej użycie do popełnienia przestępstwa. Dlatego samo przymocowanie specjalnej tablicy rejestracyjnej do pojazdu jest już przestępstwem zagrożonym karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Nie będzie tablic „młoda para”?

Ziarno wątpliwości słusznie zasiewa na swoim blogu Olgierd Rudak (magazine.legeartis.org), który odnosi się do tzw. na samochodzie nowożeńców umieszczono tabliczki z napisem „Nowożeńcy”. Może za sprawą wspomnianych wyżej piosenek? Zdaniem prawnika takiego zachowania nie można nazwać fałszerstwem czy przeróbką zarządu, bo nie ma na celu stworzenia prawdziwego zarządu. Ten przepis wyjaśnia wszystko: „…do użytku jako autentyczna tablica rejestracyjna…”.
Jak więc ukarać młodą parę, zwłaszcza za kierowcę, którego wynajęli? Lepiej zakryć tablicę rejestracyjną (500 zł grzywny), jeśli znajduje się tuż pod ozdobnym oznaczeniem. Jeśli go nie ma, mandat za prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy może wynieść co najmniej 1500 zł, choć taka osoba raczej nie zostanie ukarana.

Podrobione tablice ?

To zdarza się niestety dość często. Niektórzy po prostu kupowali płyty kolekcjonerskie po ich zgubieniu, zamiast wymieniać je w dziale komunikacji. Na pierwszy rzut oka identyczny z oryginałem, nie do odróżnienia (rozpoznawalny tylko po hologramach – u Polaków). Gdy rozporządzenie wejdzie w życie, sama świadomość istnienia takiego zapisu może powodować niepotrzebny stres.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *