Sejm wprowadził zmiany do ustawy odległościowej. Zgodnie z nowym rozporządzeniem turbiny wiatrowe mogą być budowane w odległości co najmniej 700 metrów od domów. Za poprawką głosowało 21 posłów, przeciw było 27, a 209 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafia teraz do Senatu
Zgodnie z przepisami przyjętymi przez Sejm, nowe wiatraki mogą być stawiane tylko na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Minimalną odległość – 10H (10-krotność wysokości wieży i platformy wirnika najwyżej położonych rezydencji) oraz 700 m między rezydencjami – określają m.in. wyniki strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
Wiatraki minimum 700 m od domów
Nowelizacja nakłada również na inwestora obowiązek zaoferowania co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanych turbin wiatrowych dla mieszkańców gminy, którzy korzystaliby z energii elektrycznej jako wirtualny konsument. Każdy mieszkaniec tej gminy może pobrać maksymalnie 2 kW i otrzymać energię elektryczną po cenie, która jest uzyskiwana z uwzględnieniem kosztów budowy po cenie krańcowej.
Obowiązujące prawo zabrania budowy turbin wiatrowych, których wysokość jest mniejsza niż 10-krotność wysokości wieży i jak największa odległość łopaty wirnika od miejsca zamieszkania.
Zakaz dotyczy również wznoszenia budynków w odległości mniejszej niż 10 H od elektrowni wiatrowej. Przepisy zabraniają również budowy turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 10 godzin od parków narodowych i krajobrazowych, rezerwatów przyrody, obszarów Natura 2000 i obszarów leśnych gospodarczych. Nowelizacja ustawy jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska musi spełnić, aby spełnić wymagania Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz otrzymać dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy.
Jak rozkładały się poszczególne głosy?
Gdyby opozycja nie wstrzymała się od głosu, to ZP przegrałaby głosowanie ws. ustawy wiatrakowej, bo 19 posłów PiS zagłosowało przeciw rządowej ustawie.
Minimalna odległość wiatraków od domów ma wynieść nie 500, a 700 metrów. Ustawą zajmie się teraz Senat. @RMF24pl pic.twitter.com/hwb8OEOMN2
— Maciej Sztykiel (@macieksztykiel) February 8, 2023