Tauron i Rafako dochodzą do porozumienia
Ostatnie rundy negocjacji z mediatorami arbitrażowymi z Prokuratury Generalnej RP prowadzą do zawarcia ugody, która zawiera szczegółowy harmonogram prac tuningowych i naprawczych. Dzięki tym pracom blok 910 MW osiągnie gwarantowane parametry najpóźniej do końca 2023 r. Korekta błędów i usterek jest ważna dla poprawy efektywności i ekonomiczności pracy bloku w dłuższej perspektywie – wyjaśnia Trajan Szuladziński, Prezes Zarządu Wytwarzania Tauron.
To koniec z roszczeniami
Rafako poinformowało we wtorek, że strony wstrzymają się od przedstawienia wzajemnych roszczeń do 8 marca.
Chcemy dalej prowadzić mediacje przed Sądem Polubownym, by z poszanowaniem interesów obu stron zawrzeć ugodę – powiedział Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes Rafako. Szef spółki podkreślił w komunikacie, że zdaniem wykonawcy blok nie ma wad projektowych, a usterki, które zdarzały się na początku jego eksploatacji, mogą zostać szybko usunięte. – Byliśmy i jesteśmy gotowi przystosować ten blok do spalania paliwa, jakie w obecnej sytuacji jest dostępne, jednak wciąż musi ono być w granicach parametrów dla bloku nadkrytycznego dużej mocy – dodał prezes Rafako.
Zawarte porozumienie pozwoli na zweryfikowanie parametrów kontraktowych bloku, co jest warunkiem kluczowym zminimalizowania roszczeń finansowych. Zgodnie z ustaleniami z Rafako zamierzamy to zrobić przy wykorzystaniu certyfikowanej firmy zewnętrznej” – przekazał natomiast prezes Tauron Wytwarzanie.